Wózek widłowy - butla gazowa
Czy wymagane są uprawnienia SEP do wymiany butli gazowej oraz ładowania akumulatorów?
Kwestia posiadania uprawnień SEP w celu wymiany butli gazowej oraz ładowania akumulatorów w wózku widłowym była nie dla wszystkich oczywista. Wszystko to za sprawą zawiłych przepisów, które nie precyzowały tego jasno i wprowadzały wiele zawiłości. W momencie zdawania egzaminu na wózek widłowy otrzymywało się jedynie uprawnienia na obsługę wózków w konkretnej kategorii. Nie było tam żadnej wzmianki odnośnie do wymiany butli z gazem. Stanowisko rozporządzenia Dz. U. nr 70 poz. 650 art. 2 pkt. jest następujące:
"Kierowcy posiadający uprawnienia do prowadzenia wózków jezdniowych mogą obsługiwać również wózki zasilane gazem, pod warunkiem, że wymiany butli gazowych dokonywać będą pracownicy posiadający uprawnienia do wykonywania tych czynności."
W związku z tym mamy tylko uprawnienia do obsługi wózka widłowego, a nie wymianę butli gazowej. Aby móc dokonywać wymian tej butli należy odbyć szkolenie z obsługi wymiany butli w celu otrzymania zaświadczenia w ośrodku szkoleniowym takim jak Specjalistki. Jest też możliwość odwołania się do przepisów z 2003 rok Dz. U. 89 poz. 828 i zdać egzamin przed komisją SEP. Tak samo w sytuacji wózków, które wymagają naładowania akumulatora.
Poradnik wymiany butli gazowej w wózku widłowym
Oznaką braku gazu w butli może być nierówna praca wózka lub włączona kontrolka sygnalizująca o konieczności wymiany butli. W tej sytuacji należy zatrzymać wózek w miejscu wyznaczonym do wymiany butli gazowej i zaciągnąć hamulec postojowy. Jeśli osoba prowadząca wózek nie posiada uprawnień, wówczas należy wezwać osobę wyznaczoną do tego zadania. Procedura wymiany butli gazowej:
- Najpierw należy upewnić się, czy butla na pewno jest pusta. Zwróćmy uwagę czy silnik gaśnie i wózek się zatrzymuje.
- Choć wiele firm nie dba o przepisy i zasady, zawsze należy mieć odpowiednie środki ochrony. Pracownik wymieniający butlę gazową powinien zawsze posiadać okulary oraz rękawice ochronne. Nawet jeśli nic nie wskazuje na ewentualny wyciek gazu.
- Następnie należy wyłączyć zawór gazowy oraz odłączyć butlę od przewodu, który łączy ją z wózkiem widłowym. Najpierw trzeba sprawdzić, czy wózek jest w odpowiedniej, neutralnej pozycji, a widły płasko na ziemi.
- Kolejnym krokiem jest odpięcie zatrzasków zabezpieczające butlę gazową. Możliwe są dwie konfiguracje: prosty system zatrzaskowy lub system taśmowy. Jeśli nie mamy pewności, należy poprosić o wskazanie bardziej doświadczoną osobę. Na koniec odkładamy odpiętą butlę w wyznaczone miejsce.
- Umieszczamy nową butlę na wózku widłowym na miejscu starej butli. Nie należy jej włączać podczas podłączania, by nie dopuścić do wycieku gazu.
- Po podłączeniu butli można ponownie włączyć gaz i uruchomić wózek.