Wszystko, co musisz wiedzieć o wózkach widłowych | wózkach systemowych

Masz w planach zaczęcie pracy jako operator wózków widłowych? Nie masz doświadczenia w tej dziedzinie i chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się, czym są wózki widłowe, gdzie się je wykorzystuje, jak wyglądają zabezpieczenia podczas pracy oraz wielu innych ciekawych informacji. Zainteresowany? Zachęcamy do dalszej lektury, a na pewno nie będziesz żałować.

Co to jest wózek widłowy i do czego się go wykorzystuje

Wózek widłowy to tak naprawdę potoczna nazwa dla wózka jezdniowego podnośnikowego. Jest to nic innego jak specjalistyczny pojazd, który posiada napęd silnikowy, służący do przewozu określonych materiałów. Co ciekawe, wózki tego typu są w stanie przewozić materiały o łącznej masie nawet do kilkudziesięciu ton. Wózki widłowe najczęściej stosuje się w różnego rodzaju magazynach, fabrykach oraz miejscach, które wymagają ciągłego rozładunku oraz załadunku. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów wózków widłowych. Dzięki tak szerokiej ofercie produkt można dobrać indywidualnie do swoich potrzeb oraz zainteresowań. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, musisz wiedzieć, że istnieją tak zwane wózki specjalizowane, które charakteryzują się tym, że operator jest podnoszony wraz z ładunkiem. Jest to doskonała metoda, która pozwala na wyjątkową precyzję, zwłaszcza podczas pracy w magazynie, który posiada wysokie regały. Dzięki temu wózkowi, operator może dokładnie widzieć to, w jaki sposób układany jest ładunek.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – czyli zabezpieczenia dla operatora podczas jego pracy

Jeśli mówimy o zasadach bezpieczeństwa w pracy, to nie można zapomnieć przede wszystkim o sprawnym urządzeniu. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie obejrzeć urządzenie w celu wykrycia ewentualnych usterek. W wózkach widłowych znajduje się wiele elementów zabezpieczenia, jednymi z nich są zabezpieczenia układu hydraulicznego takie jak zawór bezpieczeństwa czy też zawory dławiące na cylindrach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wózek widłowy posiada wiele układów, a w każdym z nich istnieją specyficzne zabezpieczenia, które należy rozpoznawać.

Dlaczego? To właśnie od nich w dużej mierze zależy jakość pracy, a także bezpieczeństwo operatora. Jeśli natomiast chodzi o obowiązkowe wyposażenie wózka widłowego, to nie można zapomnieć o tabliczce znamionowej z parametrami, a także o diagramie udźwigu, który informuje o maksymalnej dopuszczalnej masie ładunku.

Ewakuacja i awaryjne opuszczanie wózka systemowego | wysokiego składowania

Każdy operator wózków systemowych (operator unoszony wraz z ładunkiem) powinien przejść przez profesjonalne szkolenie, które pozwoli mu zapewnić sobie bezpieczeństwo w przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Wózki systemowe są wyposażone w urządzenie awaryjnego opuszczania, operatorzy powinni jednak przejść szkolenie, by dowiedzieć się, w jaki sposób należy korzystać z tego typu urządzenia. Opuszczanie wózka odbywa się za pomocą uprzęży ewakuacyjnej i linki. Jeśli zatem planujesz karierę operatora, zgłoś się na kurs Specjalistkami i zdobądź niezbędną wiedzę do bezpiecznej eksploatacji wózka widłowego, wózka systemowego.

Uprawnienia wózki systemowe, wózki widłowe

Uprawnienia UDT to zaświadczenie wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego, które są wymagane w pracy jako operator wózków systemowych, wózków widłowych lub też konserwator. Obecnie osoby uprawnione do obsługi oraz prowadzenia wózków jezdniowych unoszących muszą posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez UDT. Dlatego jeżeli nie posiadasz jeszcze odpowiednich uprawnień, zadbaj o fachowy kurs taki jak w firmie szkoleniowej Specjalistki. Instruktorzy z wieloletnim stażem zapewnia widzę egzaminacyjna jak i wyuczą operatora zadań związanych z obsługa wózków jezdniowych. 

Kursy na wózki widłowe Wrocław | Kursy na wózki systemowe Wrocław