Pierwsza pomoc to czynności wykonywane na poszkodowanych w wypadkach, katastrofach i nagłych zachorowaniach zagrażających ich życiu lub zdrowiu do czasu zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej. W każdym zakładzie pracy powinna być osoba, bądź osoby wyznaczone i przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi apteczki.
Obowiązek w tym zakresie ciąży na pracodawcy, wynika to zarówno z Kodeksu Pracy, jak i z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP.
Przykładowy program kursu:
zagadnienia związane z pierwszą pomocą
łańcuch przeżycia
ocena i zabezpieczenie miejsca zdarzenia (bezpieczeństwo)
ocena przytomności
udrażnianie dróg oddechowych
sprawdzanie czynności życiowych
badanie urazowe poszkodowanego
wywiad z poszkodowanym
zawał mięśnia sercowego
nagłe stany w cukrzycy
oparzenia, odmrożenia
postępowanie z ranami
resuscytacja krążeniowo – oddechowa (RKO)
układanie poszkodowanego w odpowiednich pozycjach
numery alarmowe
wyposażenie apteczki
Kurs kończy się egzaminem w formie testu jednokrotnego wyboru. Po zakończonym kursie otrzymasz od nas zaświadczenie ze szczegółowym programem kursu – wersja PDF do pobrania lub pocztą tradycyjna.
Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej odbywają się na podstawie:
art. 162 Kodeksu karnego
Kodeks pracy – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. (z późn. zm.) Dz. U. z 1974r. poz. 141
§ 44 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. J. t. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.
Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 03 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. (Dz. U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216)