Co warto wiedzieć o uprawnieniach UDT na podesty ruchome

Chcesz zrobić uprawnienia UDT potrzebne do tego, by móc rozpocząć pracę jako operator podestów ruchomych? Masz już uprawnienia i zastanawiasz się jak możesz przedłużyć ważność swojego zaświadczenia kwalifikacyjnego? Jeśli tak, doskonale trafiłeś, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki tekst z którego dowiesz się wszystkiego na temat kontroli podestów ruchomych przejezdnych.

Jak przeprowadzić codzienną kontrolę podestów?

Podesty ruchome, podobnie jak inne tego typu maszyny np. wózki widłowe, suwnice, ładowarki teleskopowe podlegają obowiązkowi wykonania okresowej kontroli stanu technicznego zwane konserwacją, której terminy wynikają z instrukcji eksploatacji i są wykonywane minimum co 30 dni. Operator podnośników koszowych, nożycowych przeprowadza codzienną kontrolę wzrokową maszyny przed przystąpieniem do pracy, co wchodzi w jej zakres:

Stan techniczny konstrukcji podestu, barierek
Stan funkcjonalności układu jezdnego
Stan techniczny elementów zabezpieczających elektrycznych czy hydraulicznych
Ocena poszczególnych funkcji podnoszenia czy jazdy podestu


Jakie uprawnienia są niezbędne do tego, by móc kontrolować oraz obsługiwać podesty ruchome przejezdne?

Aby móc pracować na podestach ruchomych, osoba sterująca maszyna powinna przejść odpowiednie szkolenia dla operatorów zwyżek takie jak prowadzi firma Specjalistki. Zrealizowany program szkoleń zarówno wiedza teoretyczna i praktyczna pozwala kursantowi na przystąpienie do egzaminu udt przed komisją kwalifikacyjna UDT.

Przystąpienie do egzaminu jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o wyżej wymienione uprawnienia, spełnia określone warunki tzn. ukończenie 18 lat, potwierdzone badania lekarskie do pracy z użyciem maszyn na wysokości oraz złoży wniosek egzaminacyjny do UDT wraz z opłatą egzaminacyjną.

Nasze kursy zostały przygotowane w taki sposób by |zrozumiale przekazać wiedzę niezbędną do egzaminu udt oraz codziennej pracy operatora.

Jakie maszyny można obsługiwać mając tą kategorię uprawnień?

· Podnośniki koszowe, nożycowe, teleskopowe, masztowe

· Podnośniki na samochodzie

Pełna nazwa kategorii uprawnień; podesty ruchome przejezdna; wolnobieżne, samojezdne, przejezdna

Co zrobić, by przedłużyć swoje uprawnienia?

Aktualnie uprawnienia UDT na podesty ruchome wydawane są terminowo na pięć lat. Co ważne obowiązek ten dotyczy również osób, które otrzymały uprawnienia przed jego wprowadzeniem. W praktyce, operator który chce kontynuować swoją pracę, musi przedłużyć ważność swoich uprawnień. Aby to zrobić wystarczy złożyć bezpłatny wniosek o przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego do UDT.

Jakie środki ochrony indywidualnej są potrzebne do obsługi maszyn?

Obsługa urządzeń takich jak podesty, wymaga nie tylko uprawnień kwalifikacyjnych ale przede wszystkim stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej takie jak: hełm, uprząż, szelki , buty ochronne, odzienie wierzchnie.