3 najczęściej popełniane błędy podczas egzaminu praktycznego UDT na wózek widłowy

Egzamin praktyczny UDT u zdających wywołuje sporo stresu. To właśnie na tym etapie sprawdzane są umiejętności osób starających się o uzyskanie kwalifikacji na wózek widłowy czy inne urządzenie. Zdenerwowanie sprawia, że można zapomnieć o podstawowych kwestiach. Dlatego mamy dzisiaj dla Ciebie 3 najczęściej popełniane błędy, których warto wystrzegać się na egzaminie praktycznym UDT.

Egzamin praktyczny UDT – jak wygląda?

Taki egzamin składa się z dwóch części.

W części 1 egzaminator zapyta Cię o wybrane zagadnienie związane z OCT, czyli z zakresu obsługi codziennej technicznej. W przypadku wózków widłowych lista OCT obejmuje 15 zagadnień, dotyczących m. in.

  • Dokumentacji
  • Piktogramy
  • Oceny stanu wideł
  • Ocena stanu cięgien nośnych
  • I wiele innych, wynikających z instrukcji eksploatacji urządzenia

Znajdziesz je wszystkie w naszych materiałach pomocniczych, które zawierają pytania z egzaminu praktycznego, diagramy i wykresy

W drugiej części egzaminu praktycznego kursant wykonuje manewr, zadany przez komisję egzaminacyjną – najczęściej jest to załadunek palety.

I tutaj pojawiają się najczęstsze błędy. Oto, o czym należy pamiętać.

Błąd nr 1: brak trzech punktów podparcia

Podczas wsiadania do pojazdu, musisz zastosować trzy punkty podparcia. Trzy punkty podparcia to po prostu trzy miejsca, w których trzymasz się w trakcie wsiadania do pojazdu. To ważne, ponieważ zapewniają one stabilność i bezpieczeństwo. 

Pamiętaj: gdy wchodzisz do wózka widłowego, używaj obu rąk, aby pewnie trzymać się poręczy i kabiny lub fotela, natomiast nie wolno łapać kierownicy. To samo dotyczy wysiadania z kabiny, tu również obowiązują reguła trzech punktów podparcia.

Błąd nr 2: Brak zapiętych pasów

Wydaje się, że to sprawa absolutnie podstawowa. Ale stres i adrenalina mogą spowodować, że zapomnisz o tej ważnej czynności. Pamiętaj – po wejściu do kabiny przy użyciu 3 punktów podparcia, zapnij pasy i dopiero po tym możesz uruchomić pojazd

Ważne jest także obracanie głową podczas jazdy. Szczególnie, kiedy cofamy lub musimy rozejrzeć się i sprawdzać, czy wykonywany manewr nie stwarza niebezpieczeństwa dla osób trzecich. Operator musi kontrolować przestrzeń wokół pojazdu, dlatego egzaminatorzy będą zwracać uwagę również na to.

Błąd nr 3: jazda z widłami powyżej wysokości transportowej

Jest to również dość częsty błąd na egzaminie. Polega na jeździe z widłami wózka widłowego powyżej wysokości transportowej (czyli 20 cm nad ziemią). Jest to naruszenie standardów bezpieczeństwa i przepisów dotyczących obsługi wózków widłowych, ponieważ:

  • podniesione za wysoko widły z towarem to ryzyko przewrócenia
  • możliwość uszkodzenia towaru: paleta może się zsunąć
  • najważniejsze: to zagrożenie dla innych, ponieważ istnieje ryzyko uderzenia w obiekty na wysokości, takie jak belki, drzwi lub w niezauważonego człowieka.

Podsumowanie: pamiętaj o wyrobieniu dobrych nawyków

Warto pamiętać także o innych, nie mniej ważnych kwestiach: jak zaciągnięcie hamulca ręcznego podczas pobierania i opuszczania palety, o nie wychyleniu głowy poza obręb wózka w czasie manewrów czy prawidłowym wysiadaniu (a nie wyskakiwaniu z pojazdu).

Jeśli od początku wyrobisz prawidłowe nawyki w obsłudze urządzeń UDT, to później wszystkie te czynności będziesz wykonywać odruchowo.  

Z nami łatwo zdasz egzamin UDT

Przypominamy, że w naszej ofercie znajdziesz kompleksowe przygotowanie do egzaminów teoretycznych i praktycznych UDT na wózki widłowe, podesty ruchome i suwnice.

Przygotowaliśmy praktyczne e-booki z pytaniami, które możesz otrzymać przy urządzeniu podczas egzaminu praktycznego, diagramy udźwigu i wysięgu urządzeń, instrukcje BHP, a także szkolenia online z teorii dla operatorów wózków widłowych, podestów ruchomych i suwnic. 

Przygotowaliśmy je kompleksowo i zawarliśmy w nich całą naszą wiedzę praktyczną tak, byś czuł się pewnie na każdym etapie egzaminu i na co dzień – w swojej pracy.

Zapraszamy do skorzystania z naszych sprawdzonych kursów, dzięki którym zdobędziesz wymarzone kwalifikacje i lepszą pracę!