Co to jest awaryjne opuszczanie i na czym polega

Masz w planach rozpoczęcie pracy na podestach ruchomych? Nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu maszynami? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jeśli tak, z pewnością ucieszy Cię fakt, że specjalnie z myślą o Tobie, powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się wszystkiego na temat zwyżek oraz pracy, którą należy przy nich wykonać. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy do dalszej lektury, a z pewnością nie będziesz żałować.

Co to jest podest ruchomy?

Zanim przejdziemy do tego, na czym polega praca osoby korzystającej ze zwyżek, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, jakim jest ,,co to są podesty ruchome”. Otóż podesty ruchome to nic innego jak maszyny budowlane, które klasyfikowane są jako dźwignice. Tak zwane zwyżki służą do przemieszczania osób, a także różnego rodzaju elektronarzędzi czy materiałów o niewielkich gabarytach.  Jak łatwo można się domyślić, transport może odbywać się zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki używaniu zwyżek można zaoszczędzić wiele cennego czasu, który w trakcie budowy jest na wagę złota.

Podest ruchomy składa się z platformy, która często nazywana jest koszem, podestem. Platforma ta jest najczęściej podnoszona na tak zwanym dźwigniku. Środowiskiem, w którym najczęściej można spotkać się z użyciem zwyżek, jest branża budowlana, monterska czy remontowa. Podesty ruchome umożliwiają bowiem bezpieczną pracę na wysokościach.

Obecnie wyróżnia się aż trzy rodzaje podestów ruchomych. Wśród nich znajdują się:
 

  • podesty ruchome masztowe,
  • podesty ruchome przejezdne (w tym również samojezdne),
  • podesty ruchome wiszące.
     

Awaryjny STOP — wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć, jak go użyć

To, o czym należy pamiętać to fakt, że ogromną rolę w trakcie pracy na zwyżkach nożycowych, koszowych pełni bezpieczeństwo. Aby mieć pewność co do tego, że osoba znajdująca się w danej chwili na podeście będzie odpowiednio zabezpieczona, każda tego typu maszyna została wyposażona w tak zwany wyłącznik awaryjny, który potocznie jest nazywany ,,STOP”. Wyłącznik awaryjny (bądź też wyłącznik bezpieczeństwa), jest odpowiedzialny za zatrzymanie pracy zwyżki, w sytuacji, w której działa ona nieprawidłowo.

W dużym skrócie wyłącznik awaryjny jest niezwykle przydatny w trakcie różnego rodzaju awarii, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika. Wyłącznik awaryjny najczęściej ma formę dużego czerwonego grzybka, jednak nie jest to reguła. STOP znajduje się w zasięgu operatora. Aby mieć pewność co do tego, że wyłącznik awaryjny zadziała w odpowiednim momencie, warto sprawdzić jego możliwości przed rozpoczęciem pracy na wysokościach. Podczas sprawdzania poprawności działania wyłącznika, nie wolno przy nim manipulować, ale należy sprawdzić, czy łączniki bezpieczeństwa są na swoim miejscu a ich funkcje działają prawidłowo zarówno z panelu sterującego dolnego jak i górnego.

Co to jest awaryjne opuszczanie i na czym polega

Podczas awarii nie można opuszczać podestu na wysokości. Między innymi właśnie dlatego każda zwyżka jest wyposażona w funkcję awaryjnego opuszczania. Awaryjne opuszczanie jest niezwykle przydatne w sytuacji, w której występuje awaria lub inna nieprawidłowość, która może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo osoby znajdującej się na wysokości.

W podnośnikach nożycowych awaryjne opuszczanie odbywa się za pomocą bezpośredniego przesterowania zaworu awaryjnego opuszczania za pomocą cięgna, natomiast w podnośnikach koszowych, pod wyłącznikiem znajduje się przycisk służący do awaryjnego opuszczania. Operator za pomocą wyżej wymienionego przycisku oraz dźwigni do sterowania sprowadza podest na dół. Operator jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie opuszczania awaryjnego, dlatego powinien działać zgodnie z zaleceniami producenta, umieć rozpoznać piktogramy gdzie takie opuszczanie ma swoją dźwignię, cięgno, przycisk.

Choć wychodzenie z podnośnika na wysokości jest zabronione, należy pamiętać o tym, że w sytuacji zagrażającej życiu, ewakuacja jest konieczna. W takim przypadku należy zapewnić drugi zespół (maszynę oraz operatora), który pozwoli na bezpieczne ściągnięcie pracownika. 

Kursy na podesty ruchome ze Specjalistkami to fachowa wiedza oraz praktyka, która pozwoli bezpiecznie pracować na maszynie jak i w przypadku potrzeby operator zachowa odpowiednie działanie. Kursy prowadzimy w całej Polsce, uprawnienia zdobyte w wyniku egzaminu przed komisja kwalifikacyjną UDT ważne są na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez 5 lat na podesty ruchome.