Diagram udźwigu, parametry maszyny, tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa wózka widłowego – dlaczego jest ważna?

Właściwie każdy pojazd, a nawet urządzenie elektryczne musi być wyposażone w coś takiego. Tabliczka znamionowa pozwala zidentyfikować markę samochodu, maszyny lub urządzenia. Ma informować z czym mamy do czynienia, kto to wyprodukował i w jakim roku. Dla operatorów wózków widłowych, podestów ruchomych czy ładowarek teleskopowych jest ona szczególnie ważna, ponieważ przekłada się na prawidłowe – bezpieczne korzystanie z maszyny. Warto wiedzieć, co można z tabliczki znamionowej, diagramu wyczytać i ci na nich szukać.

Tabliczka znamionowa urządzenia – co to jest

Trudno o lepsze miejsce, by opisać wszelkie istotne parametry maszyny niż właśnie tabliczka, bez względu na język w jakim jest opisana w łatwy sposób operator znajdzie właściwe parametry maszyn. Znajduje się tam nazwa, marka, model, rok produkcji, nazwa producenta, numer seryjny, a niekiedy także certyfikat bezpieczeństwa oraz certyfikat CE oraz udźwig maszyny czy jej wysokość podnoszenia lub zasięg. W przypadku wózków widłowych istotną informacją umieszczaną na takiej tabliczce jest też diagram udźwigu, środki ciężkości, wysokość podnoszenia czy masa wózka. Tabliczkę nituje się, przykręca lub przykleja w bezpiecznym miejscu urządzenia lub pojazdu, tak by dostęp do niej był bezproblemowy, ale żeby zapobiec jej zniszczeniu. Jak prawidłowo odczytać diagram udźwigu w wózku widłowym dowiesz się podczas kursów na operatorów w firmie szkoleniowej Specjalistki.

Diagramy udźwigu – ważne informacje dla operatora?

To zdecydowanie bardzo ważne informacje dla operatora i powinien się on z nimi oczywiście zapoznać przed przystąpieniem do pracy. Najczęściej diagram udźwigu jest prezentowany w formie grafiki np. wykresu lub przedstawiony w łatwej do odczytania tabelce. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ są to informacje, które pozwalają uniknąć przewrócenia wózka widłowego, upadku ładunku z wysokości czy uszkodzenia masztu wózka w wyniku np. przeciążenia. Mówią o jego stateczności, ale też warunkują bezpieczne użytkowanie.

Zmiana osprzętu w urządzeniu czy wymagany jest nowy diagram/parametry

Zmiany osprzętu mogą zdarzać się dość często, dlatego warto pamiętać, że wówczas również potrzebny jest nowy diagram możliwości pracy urządzenia. Operator zawsze musi mieć szansę na dostosowanie udźwigu do środka ciężkości i innych parametrów do techniki pracy, warto pamiętać, że stosowany dodatkowy osprzęt musi być przeznaczony do danego urządzenia i będzie miał wpływ na obniżenie parametrów wózka. To z kolei przekłada się w dużej mierze na bezpieczeństwo pracy nie tylko samego operatora wózka widłowego, ale też innych osób znajdujących się na magazynie. Ponadto ogranicza koszty związane z naprawami, których da się uniknąć poprzez prawidłowe stosowanie się do parametrów maszyny.

Gdzie znajdę informacje względem parametrów technicznych maszyn?

Gdzie zatem można znaleźć informacje tego typu? Najczęściej w dwóch miejscach. Jednym z nich jest instrukcja obsługi. Oczywiście jednak trudno jest zakładać, że będzie ona znajdowała się zawsze pod ręką operatora. Poza tym papier w magazynowych warunkach szybko może ulec zniszczeniu. Dlatego właśnie tak ważna jest tabliczka znamionowa oraz diagramy udźwigu. Jak prawidłowo odczytać informację oraz sprawdzić czy dany osprzęt jest przyporządkowany do diagramu w maszynie dowiesz się podczas kursów operatorów ze Specjalistkami.