Szelki w pracach na wysokości – czy są konieczne?

Szelki bezpieczeństwa – czym są? 

Szelki zabezpieczające to sprzęt zaliczany do grupy środków ochrony osobistej. Są przeznaczone do zabezpieczania pojedynczej osoby oraz ochronienia jej przed upadkiem z wysokości. 

Czy podczas pracy na podestach trzeba pracować w szelkach? 

Wedle prawa, praca na wysokości powyżej 2 m nad powierzchnią podłogi lub terenu zewnętrznego wiąże się z koniecznością stosowania szelek. Natomiast w przypadku zadań wykonywanych na wysokości od 1 m do 2 m nie ma takiego obowiązku, zalecane jest wówczas użycie odpowiednio dopasowanych do danej sytuacji dowolnych środków zabezpieczających. 

Jakie jest zatem zdanie producentów podestów? 

Zdaniem producentów, zakładanie szelek przez pracowników jest konieczne w czasie robót wykonywanych na podestach wysięgnikowych. Z kolei w czasie pracy na podeście nożycowym jest to jedynie działanie zalecane. Należy oczywiście stosować się do zasad panujących w danym zakładzie pracy, gdyż mogą one stanowić inaczej i uważać czynność tą za obligatoryjną. 

Szelki bezpieczeństwa – zastosowanie i dobór 

Szelki bezpieczeństwa chronią ich użytkowników przede wszystkim przed skutkami upadku z dużej wysokości, takimi jak złamania czy urazy kręgosłupa. Zabezpieczają również przed obrażeniami wewnętrznymi, poprzez równomierne rozłożenie sił działających na ciało w czasie asekuracji. Aby sprzęt ten zapewniał odpowiedni poziom ochrony, musi być bardzo dobrze dopasowany. Czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie szelek bezpieczeństwa są przede wszystkim wzrost, typ sylwetki oraz waga. Na decyzję powinien wpłynąć również typ wykonywanej pracy, a także czas jej trwania – w przypadku dłuższych robót warto zaopatrzyć pracownika w zapewniające wygodę szelki z elementami takimi jak podkładki pod uda i plecy bądź pas biodrowy. 

Jak zabezpieczyć pracowników podczas pracy na wysokości? 

Praca na wysokości jest uznawana za szczególnie niebezpieczną, dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pracowników. Poza szelkami połączonymi z aparatem amortyzującym, warto zainwestować więc m.in. w balustrady i poręcze ochronne. Poza tym, niezwykle przydatne mogą okazać się dodatkowe liny asekuracyjne oraz siatki bezpieczeństwa. Jeśli w miejscu pracy znajdują się agresywne substancje chemiczne, należy wybrać modele z materiałów przystosowanych do tego rodzaju warunków.

Osoba pracująca na wysokości powinna być wyposażona przede wszystkim w kask oraz uprząż składającą się z szelek i podzespołu łącząco-amortyzującego. Dodatkowe zabezpieczenia dobierane w sposób indywidualny są jak najbardziej wskazane. 

Strefa niebezpieczna – co to jest i jak ją ustalić? 

Strefa niebezpieczna jest miejscem na terenie zakładu pracy lub w obrębie działania maszyn, w którym występuje szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników wykonujących tam powierzone im zadania. Jej obszar powinien być oznaczony za pomocą intensywnych kolorów – najczęściej stosowane są skośne żółto-czarne lub biało-czerwone pasy. Innym rozwiązaniem jest ustawienie specjalnych znaków ostrzegawczych, a także odgrodzenie niebezpiecznego miejsca za pomocą barierek, pachołków lub przenośnych zapór. Strefa ta powinna obowiązywać do punktu, gdzie umożliwione jest bezpieczne przemieszczanie się innych osób. Przepisy regulują zasady panujące w miejscach, w których mogą spadać przedmioty – tam strefa niebezpieczna musi wynosić conajmniej 1/10 wysokości tegoż obszaru, jednakże nie mniej niż 6 m.