Ciągle rosnące zainteresowanie pozyskiwaniem uprawnień na podesty ruchome wynika z udogodnień oraz ułatwień jakie płyną z ich eksploatacji. Wyróżniamy podesty wiszące, stacjonarne, masztowe oraz ruchome przejezdne: wolnobieżne i przewoźne samojezdne. Każdy uczestnik szkolenia może z powodzeniem uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne nie tylko na ich obsługę, ale również konserwację.
Rodzaje podnośników i podestów
Ze względu na określony napęd oraz możliwość zastosowania podnośników zostały one podzielone na różne rodzaje np. nożycowe, teleskopowe, masztowe czy przegubowe. Wszystkie maszyny wykorzystywane są do swoich prac przez firmy, które zajmują się pracami na wysokościach. Ich obsługą zajmują się wyłącznie osoby posiadające odpowiednie umiejętności potwierdzone uprawnieniami UDT, TDT, WDT. W zależności od potrzeb, kurs operatora dzieli się na dwie kategorie:
Podesty ruchome – dawna nazwa kategorii 1P
- podesty ruchome przewoźne – potocznie zwane pająki podczepiane pod samochód
- podesty przejezdne wolnobieżne – podnośnik nożycowy, koszowy
- podesty ruchome samojezdne, czyli montowane na pojeździe – podnośniki koszowe
Podesty ruchome – dawna nazwa kategorii 2P
- podesty ruchome masztowo-przegubowe
- podesty ruchome wiszące
- podesty ruchome stacjonarne
Napędy, jakie zastosowane są w wyżej wymienionych rodzajach podestów to zazwyczaj silnik spalinowy lub elektryczny – akumulatorowy bądź sieciowy.
Co obejmuje szkolenie?
Szkolenie składa się z części teoria i praktyka, gdzie kursant przygotowuje się pod okiem doświadczonych instruktorów do przyszłej pracy w zawodzie operatora:
- zajęcia praktyczne – codzienne zadania operatora, praktyczna obsługa podnośników
- zajęcia teoretyczne – z zakresu bezpiecznej obsługi maszyn, zapoznanie się z obecnymi przepisami BHP, a także wymaganiami UDT, budowa podestów
Po każdym szkoleniu realizujemy z kursantami próbny test egzaminacyjny z zakresu zdobytej wiedzy oraz omawiamy pytania egzaminacyjne.
Charakterystyka kursu.
Pomimo tego, że obsługa podestów ruchomych nie jest aż tak trudna, to odpowiedzialność, jaka spoczywa na operatorze, jest ogromna. Obsługa urządzeń wymaga bowiem odpowiednich umiejętności oraz wiedzy, a także predyspozycji i uprawnień. Wymagania, jakie musi spełnić kursant, który chce uzyskać certyfikat na operatora podestów oraz podnośników to:
- ukończone 18 lat,
- wykształcenie przynajmniej podstawowe,
- brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych – szczególnie do pracy na wysokościach.
Celem kursu jest zdobycie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności praktycznych przy obsłudze podestów oraz podnośników ruchomych. Zadaniem firmy szkoleniowej Specjalistki jest praktyczne oraz teoretyczne przygotowanie uczestników do uzyskania wymaganych kwalifikacji.
Egzamin przed komisją Urzędu dozoru Technicznego
Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik zgłoszony jest do UDT na egzamin kwalifikacyjny zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Pozytywny wynik egzaminu nadaje kursantowi imienne uprawnienia, których ważność wynosi 5 lat, o wyniku egzaminu informuje kursanta komisja UDT bezpośrednio po egzaminie.
Egzamin może odbywać się zarówno w naszym ośrodku szkoleniowym Specjalistki jak i w zakładzie pracy u Klienta.
Dlaczego warto zrobić szkolenie? Ogromnym plusem tego kursu jest fakt, że prowadzą je uprawnieni instruktorzy z wieloletnim stażem praktycznym, ważne jest dbałość o aspekty bezpiecznej eksploatacji maszyn jak i komfort nauki naszych kursantów.
Firma Specjalistki prowadzi kursy operatorów w całej Polsce w formie stacjonarnej jak i online.
Kursy operatorów podestów ruchomych