Decydując się na poszerzenie swoich kwalifikacji zawodowych o uprawnienia operatora wózka jezdniowego podnośnikowego konieczne jest zapoznanie się z jego charakterystyką oraz specyfikacją. To maszyny o szerokim zastosowaniu, jednak niezwykle trudne w opanowaniu. Dlatego też niezbędny tutaj będzie profesjonalny kurs z programem UDT taki jak prowadzi firma szkoleniowa Specjalistki.
Wózki jezdniowe podnośnikowe ze zmiennym wysięgnikiem
Wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany ze zmiennym wysięgnikiem to urządzenie przeznaczone do realizowania transportu bliskiego. Wykorzystywane najczęściej do przenoszenia ładunków w ciężkich warunkach takich jak budowa czy pole. Są to dość skomplikowane urządzenia pod względem obsługi, dlatego też chcąc wybrać pracę z tego typu maszyną niezbędne jest posiadanie specjalistycznych uprawnień.
Wózek jezdniowy ze zmiennym wysięgnikiem- charakterystyka
Wózek jezdniowy nazywany zamiennie również ładowarką teleskopową, to maszyna posiadająca ramię ze zmiennym wysięgnikiem, dzięki któremu możliwe jest przenoszenie różnych ładunków w dowolnej orientacji tzn. w pionie, poziomie oraz w przestrzeni zwanej zakresem roboczym. Wykorzystywany do przenoszenia ładunków w różnych warunkach jest nieoceniony podczas pracy z różnymi zastosowaniami osprzętu, przez co zwiększa się zakres możliwości pracy.
Wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany posiada również odpowiednią zdolność do wykonywania prac w trudnym terenie dzięki napędowi na 4 koła. Dzięki temu sprawdzają się one idealnie podczas ciężkich prac budowlanych, transportowych, przemysłowych oraz rolniczych.
Wózek jezdniowy, zastosowanie
Wózek jezdniowy ze zmiennym wysięgnikiem oferuje wiele możliwości pracy, zarówno jako ładowarka teleskopowa, podnośnik koszowy, spychacz, wysięgnik lub koparka. Przydatny podczas prac transportowych oraz w budownictwie, przemyśle i rolnictwie. Niemniej jednak do jego obsługi konieczne jest posiadanie odpowiednich umiejętności oraz wiedzy, które możemy zdobyć odbywając specjalistyczny kurs. Podczas kursów prowadzonych przez firmę Specjalistki zdobędziesz wiedzę z zakresu budowy urządzenia, bezpiecznej obsługi oraz poznasz ewentualne zagrożenia wynikające z codziennej pracy operatora.
Ładowarki teleskopowe- uprawnienia
Ładowarki teleskopowe podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Dlatego też do możliwości ich obsługi konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego, potocznie nazywane uprawnienia operatora. Ważność uprawnień to 5 lat, po tym okresie należy je we własnym imieniu przedłużyć w najbliższym urzędzie dozoru technicznego. Jak przedłużyć uprawnienia UDT – w Rozporządzeniu z dnia 21.05.2019 r w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji znajdziesz wzór wniosku oraz gdzie należy wniosek o przedłużenie kwalifikacji złożyć. Sama maszyna wymaga również przeprowadzanie badań UDT przynajmniej raz w roku, a także wykonywania przeglądów konserwacji regularnie co 30 dni (chyba że producent wnosi inaczej). Uprawnienia do obsługi tych urządzeń możemy uzyskać przystępując do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Ze względu na możliwość dobrania wyposażenia maszyny zgodnie z oczekiwaniami jest to niezwykle uniwersalne i funkcjonalne urządzenie. Uprawnienia operatora ładowarki teleskopowej wydawane są przez organ Urzędu Dozoru Technicznego lub jego jednostki TDT i WDT. Jak sprawnie zdobyć uprawnienia, umów się na kurs ze Specjalistkami.